Moje zakupy

x
Koszyk jest pusty

niskielibido

Wiele osób w pewnym okresie swojego życia odczuwa kompletny brak apetytu na seks. Zainteresowanie współżyciem może się różnić w zależności od wieku i temperamentu seksualnego, co jednak gdy spada ono do zera lub cały czas utrzymuje się na niskim poziomie?

 

Ciągły brak ochoty na seks…

Spadek lub utrata potrzeb seksualnych może być związana z wieloma czynnikami. Jeśli jest powodem nieporozumień między partnerami, warto podjąć stosowne kroki w kierunku ustalenia etiologii oraz rozpoczęcia stosownego leczenia lub eliminacji przyczyny. Tak naprawdę może za tym kryć się bardo wiele rzeczy, więc znalezienie szybko jednoznacznej odpowiedzi może być trudne, musisz się zatem uzbroić w cierpliwość i bacznie obserwować swój organizm.

 

spadek libido

 

Tabletki antykoncepcyjne

Utratę apetytu na seks u kobiet wiąże się bardzo często z rozpoczęciem terapii hormonalnej lub zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych. Jeśli zauważyłaś, że odkąd zabezpieczasz się tą metodą, twoje potrzeby seksualne znacznie zmalały wówczas powinnaś skonsultować swój problem z ginekologiem i poprosić o zmianę leków. Większość tabletek hormonalnych powoduje zmiany libido. Niestety w większości przypadków na niekorzyść kobiety. Nie jest to jednak nieodwracalny wpływ, gdyż zazwyczaj po ich odstawieniu wszystko wraca do normy. Jeśli zmiany pigułek nie pomogły warto zastanowić się nad alternatywnymi metodami zapobiegania ciąży. Na rynku istnieje wiele dostępnych metod antykoncepcyjnych, większość z nich nie wpływa znacząco na popęd seksualny a ich skuteczność antykoncepcyjna, przy odpowiednim stosowaniu, jest porównywalna z tabletkami.

Problemy ze zdrowiem

Brak ochoty na seks może tez być jednym z objawów choroby. Mogą to być: cukrzyca, stwardnienie rozsiane, depresja, zaburzenia hormonalne czy choroby serca i nerek. Jeśli to trwa już jakiś czas, może warto porozmawiać ze swoim lekarzem, który może zlecić podstawowe badania. Często zdarza się, że mężczyzna unika zbliżeń, gdyż nie chce dopuścić do sytuacji, w której okaże się, że nie może "stanąć na wysokości zadania". Ukrywanie problemów z erekcją nie jest wyjściem z sytuacji. Warto pomyśleć o wizycie u seksuologa. Okresowy spadek ochoty na seks możemy jednak uznać za normalny. Wpływa na to nasza aktywność, stres i zmęczenie.

 

spadek libido

Spadek zadowolenia z własnego wyglądu

Problemem może być już kilka nadprogramowych kilogramów czy mało elastyczna skóra, której wraz z wiekiem ubywa coraz to więcej kolagenu. Nie czujemy się wtedy zadowoleni z własnego ciała, wstydzimy się swojego wyglądu. Chcemy ukryć fałdki, większy brzuszek, rozstępy, cellulit i nie mamy ochoty pokazywać się swojemu partnerowi. Poczucie własnej atrakcyjności i wartość, które związane jest z ładnym wyglądem dotyczy szczególnie kobiet. Gdy nie mają one czasu, by dbać o siebie lub, gdy procesy starzenia się przybierają na sile zaczynają one mieć kompleksy, które odbierają im radość z całego współżycia, a zatem seks staje się automatycznie mniej ważny, gdyż nie sprawia już takiej przyjemności. Najczęściej panie albo zaprzestają zbliżeń albo kochają się wyłącznie " po ciemku". To wszystko po to, aby nie narażać się na krytykę partnera. Czasem jednak niewiele potrzeba, by zmienić swoje nastawienie. Może to być romantyczny wieczór przy świecach, a może nowa seksowna bielizna, w której kobieta poczuje się bardziej atrakcyjna.

 

spadek libido

Stres

Stres, zbyt duże obciążenie obowiązkami i życie pod ciągłą presją czasu. Te trzy czynniki w znacznym stopniu upośledzają seksualność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mogą doprowadzić nawet do oziębłości seksualnej czy zaburzeń erekcji u mężczyzn, ale także do problemów z płodnością. Dzieje się tak, gdyż w stresowych sytuacjach wydziela się w ciele ludzi nadmiar prolaktyny (nazywanej często hormonem stresu), który wywołuje dodatkowe poczucie zmęczenia i brak apetytu na seks. Oprócz tego stresujące sytuacje, poważne dylematy, podejmowanie ciągłego ryzyka często doprowadzają nas do stanów depresyjnych, które wyjątkowo skutecznie obniżają libido i sprawność seksualną. Dlatego należy opracować skuteczne metody walki ze stresem. Najlepszym rozwiązaniem jest bardzo często sport, który nie tylko powoduje pozbycie się negatywnych emocji, ale także pomaga zmniejszyć napięcia, jakie gromadzą się w mięśniach w ciągu całego dnia. Inne techniki relaksacyjne, medytacje, kąpiele, masaże również mogą okazać się bardzo pomocne.  

 

spadek libido
 

Ukryte żale

Często brak ochoty na seks pojawia się u osób, które czują do partnera jakiś nie do końca wyjaśniony żal, pretensję. Brak porozumienia w związku może doprowadzić do blokady. Taka osoba przestaje myśleć o swoich seksualnych potrzebach. Stwierdzono, że w połowie przypadków przyczyna obniżonego libido leży w zaburzonych relacjach między partnerami. Leczenie należy rozpocząć od szczerej rozmowy z partnerem. Jeśli to nie da pożądanego efektu, konieczna będzie wizyta u seksuologa lub psychoterapeuty specjalizującego się w terapii partnerskiej.

Spadek atrakcyjności partnera

Zazwyczaj w okresie zakochania czy nowego związku potrzeby seksualne są większe, ale po zakończeniu pierwszej fazy znajomości potrzeby u większości osób zmniejszają się. Wałki tłuszczu, zaniedbane ciało, spadek sprawności fizycznej sprawia, że mamy coraz mniejszą chęć na amory. Spadek atrakcyjność fizycznej i seksapilu jest nie tylko spowodowany zaniedbaniem ciała, to również nasze zachowanie. Z czasem przestajemy być dla siebie uwodzicielscy i tajemniczy. Żadna prawda nie pociąga ludzi tak, jak tajemnica. Nie ma seksu bez pożądania. Pożądanie nie istnieje, jeśli partnerzy nie są dla siebie wystarczająco atrakcyjni, jeśli nie adorują siebie nawzajem.

spadek libido

Skutki porodu

Powrót do seksu po ciąży i porodzie rzadko odbywa się bez problemów. Jednym z nich może być uwalnianie przez organizm kobiety ogromnej ilość oksytocyny tzw. hormonu więzi. Lekarze twierdzą, że to właśnie ona odpowiada za "przestrojenie" emocji kobiety na: spokój i stabilizację. Seksualna niechęć kobiety trwa mniej więcej przez cały okres karmienia piersią, a czasami nawet dłużej. Inną przyczyną może być brak pewności siebie. Wiele kobiet wstydzi się swojego ciała po porodzie, odczuwają skrępowanie podczas zbliżenia. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się wsparcie partnera oraz większa dawka ruchu i zabiegi pielęgnacyjne.